اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
X
تبلیغات
رایتل
پنج‌شنبه 29 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 14:07

سوال: سه عامل مهم در تأثیرگذاری اوراد و اذکار و تحقق آثار آن را بنویسید. (جواب را در قسمت مقالات گوناگون بخش دین و اندیشه و در مطلبی که دیماه سال جاری، در این باره ارائه شد، جستجو نمایید.)

سوال: سه عامل مهم در تأثیرگذاری اوراد و اذکار و تحقق آثار آن را بنویسید. (جواب را در قسمت مقالات گوناگون بخش دین و اندیشه و در مطلبی که دیماه سال جاری، در این باره ارائه شد، جستجو نمایید.)جواب:

1- توجه به معنا و محتواى ذکر. توجه افراطى به طرز اداى کلمات، بدون توجه به معناى ذکر، خود از موانع التفات قلبى به حقیقت ذکر است. از این رو در ذکر قلبى که لفظ و صوت در بین نیست، روح بهتر مى تواند به معانى ذکر توجه یابد.
2- اداى ذکر از روى اشتیاق و اقبال روح، نه از روى عادت و تکرار. هرگاه گفتار و رفتارى از روی عادت باشد، وقوع آن، حالتى شبیه به جبر دارد که آزادى و اختیار و حتى گاهى، آگاهى روح نیز در آنها اثر ندارد و بى اختیار انجام مى پذیرد. این جا است که ذکر، پدیده‌اى بى خاصیت و بى اثر مى‌گردد.
3- تطبیق اعمال و رفتار با معنا و مقام ذکر: مقام ذکر و درک محضر خداوند ایجاب مى کند که در هنگام ذکر و مناجات، توجه انسان فقط به ذات اقدس حق معطوف گردد. انصراف دل از خداوند و نداشتن حضور قلب به هنگام عبادت و مناجات، بى ادبى به محضر پروردگار است. بى تردید چنین ذکر و دعا و عبادتى اگر موجب تباهى و تیرگى دل و روح نگردد، تأثیر چندانى در تقرب انسان به خداوند نخواهد داشت.لینک مسابقه: http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=824&questionType=7


منبع پاسخ: http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=112353

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo